A kor igényeinek megfelelő és az éghajlat változáshoz alkalmazkodó kert elképzelhetetlen valamilyen öntözés nélkül. Nem az a kérdés, hogy kell-e pótolni a hiányzó vízmennyiséget, hanem az, hogyan. Az egyik legkorszerűbb megoldás az automata öntözőrendszer. Bár kezdeti beruházás költsége magas, azonban ez néhány év alatt megtérül. Ha valaki szép kertet szeretne, ez az egyik tétel, amit nem érdemes megspórolni, mivel gazdaságossága mellett számos olyan előnye van, ami kedvezően hat az életminőségünkre, a kerttel való kapcsolatunkra, hogy az pihentető legyen és ne egy újabb feladatot jelentsen tulajdonosa számára. A jól megépített öntözőrendszer önállóan, szinte láthatatlanul teszi a dolgát. Napra, órára pontosan beállíthatjuk, hogy mikor, mekkora mennyiségű öntözővizet juttasson ki a területre, az időjárás függvényében - az új technológiáknak köszönhetően, akár műholdas kapcsolaton keresztül is. A jól időzített, egyenletesen és megfelelő mennyiségben kijuttatott öntözővíz, akár 50% megtakarítást is eredményezhet, a helyesen megválasztott időpont és vízmennyiség pedig kedvezően befolyásolja a növények életfolyamatait. A végeredmény szemmel látható.
A legtöbb ember azért bízza a kertépítést szakemberre, mert egy precízen megtervezett és megépített kertre vágyik. A kertépítés eredményeként létrejött pazar kert azonban –megfelelő öntözés hiányában – csak ideig-óráig marad szép.
Az automata öntözőrendszer egy előre megírt program szerint működik akkor is, ha éppen nyaralunk, vagy más okból nem tartózkodunk otthonunkban. Így a kert – vagy az éppen a kertépítés utáni állapot – gyönyörűen fennmarad. Néhány kivételtől eltekintve, ehhez sok víz szükséges, melynek oka hazánk egyre szárazabb és melegebb időjárása. A víz hatékony felhasználása az egyik legfontosabb szempont az öntözőrendszer tervezésekor, még akkor is, ha azt alternatív vízforrásból nyerjük. Amennyiben a rendszert hálózati vízből tápláljuk, a hatékonyság és gazdaságos működés még fontosabb. Fentiek alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy az automata öntözőrendszer a vízfelhasználás tekintetében a leghatékonyabb és legprecízebb megoldás, mely jelentősen csökkenti a kertfenntartásra fordítandó munka mennyiségét is.
Az öntözőrendszer megtervezése előtt legfontosabb feladat a kert szakszerű felmérése, mely során nem csupán a felméréskori helyzetet kell rögzíteni, hanem fontos figyelembe venni az elérni kívánt, későbbi állapotot is. Ezért a tervezéskor fontos szempont a rendszer későbbi bővíthetősége, alakíthatósága. Fontos megállapítani a rendelkezésre álló, a rendszer ellátását biztosító vízforrás tulajdonságait: a vízhozamot, a víznyomást, fúrt kutak esetén a víz minőségét, ciszternából, tartályból történő öntözés esetén a rendelkezésre álló víz mennyiségét. Tervezéskor figyelembe kell venni a kertben lévő fákat, cserjéket, az ott található épületeket, építményeket, állandó tárgyakat (pl. kerti grillező), a burkolt, vagy burkolni kívánt felületeket, melyek mind befolyásolják a kert öntözhetőségét. Figyelembe kell venni a talaj, és terepviszonyokat, a kert tájolását, „benapozottságát”. A tervezés feladata, a fenti tényezők figyelembe vételével egy olyan precíz, takarékos vízfelhasználású öntözőrendszer kialakítása, mely a kertben lévő növények – legyen az gyep, vagy pl. cserje – számára optimális mennyiségben biztosítja a vizet. Tervezéskor külön kell választani a kert különféle felhasználású területeit, figyelembe kell venni a meglévő, illetve a telepíteni kívánt növényeket, mely során különféle zónákat alakítunk ki. Két leggyakoribb és legáltalánosabb öntözési mód a szórófejes, illetve a csepegtetőtestes öntözés. Ezen kívül beszélhetünk még mikroöntözésről is.
A spray szórófejek fúvókái kisebb, néhány méteres távolságban jelentenek hatékony megoldást. Megkülönböztetünk fix és állítható szórásképű, illetve sávöntöző fúvókákat.
Rotoros szórófejek alkalmazása hatékony a nagyobb, egybefüggő, tagolatlan füves területeken. A szórási távolság alapján megkülönböztetünk kis- és nagyrotoros szórófejeket. Alkalmazásuk a spray szórófejekhez képest – a vízfelhasználás szempontjából – gazdaságosabb, mivel míg a fix állású spray tipusú szórófejeknél a vízkijuttatás egy adott szögben egyszerre történik meg, addig a rotoros szórófejek a beállított két végpont között forogva, egy sugárban terítik a vizet.
A rotátor fúvóka működése a rotoros szórófejekéhez hasonlítható, azonban azokkal ellentétben nem egy, hanem több vékonyabb vízsugárral öntöz a megadott szórástartományon belül, melynek köszönhetően „fogyasztása” kisebb, ezért alacsonyabb vízhozam esetén is jól alkalmazható az öntözési idő megnövelése mellett.
Mikroöntözés alkalmazásakor fix vagy állítható vízkibocsátású mikro szórófejekkel, csepegtető testekkel, csepegtető gombákkal öntözhetőek a virágágyások, magaságyások, sziklakertek. Előnyük, hogy a vizet a növény gyökérzónájához juttatják, adott esetben változtatható intenzitással, így növényeinket egyedi vízigényük alapján öntözhetjük. Fóliasátrakba és veteményesekbe is kiválóan alkalmazhatóak. Előnyük az is, hogy a szükséges idomok viszonylag olcsók, könnyen cserélhetőek, illetve a rendszer könnyedén bővíthető, alakítható.
Csepegtető öntözéshasználható díszkertekben, konyhakertekben, de akár mezőgazdaságban is. Előnye, hogy kis költséggel, egyszerűen telepíthető, mulcs használatával pedig teljesen elfedhető. Díszkertekben legtöbbször sövénynövények öntözésére használjuk.