A kert kinézete mellett fontos szempont, hogy a növények élő szervezetek, az ültetésük során elkövetett esetleges hibák kihatnak egész életükre. A talaj és a növények összetett rendszert alkotnak, a növények a talajból veszik fel a számukra szükséges vizet és a benne oldott tápanyagokat. A talaj tápanyagtartalma, szerkezete, víz- és levegő ellátottsága, hőmérséklete, és pH értéke is meghatározó a növények életfolyamatai szempontjából. A telepítés előtt a talaj szakszerű előkészítése kiemelten fontos feladat, így a megfelelő minőségű és vastagságú termőréteg biztosítása, fellazítása, tápanyagokkal, szerves trágyával és talajjavító anyagokkal való feltöltése azért, hogy a növények gyorsabban legyökeresedjenek, egészségesebben fejlődjenek, és ellenállóbbak legyenek.
A növény külleme és a kert harmóniájának megteremtése mellett fontos a felhasználás célja és a kert fizikai adottságai. Mindezek ismeretében olyan fa- és cserjefajokat, fajtákat javaslunk beültetésre, melyeknek ismerjük az igényeit, tudjuk, hogy szépen fognak fejlődni az adott helyen és ismerjük a gondozással kapcsolatos igényeit is. Éppen ezért előnyben részesítjük a hazai éghajlathoz szokott, őshonos fajok kertészeti változatait. A fa méreténél és élettartamánál fogva a legmeghatározóbb eleme a kertnek, a teret függőlegesen tagolja, hátteret, természetes árnyékolást ad. A lombhullató és örökzöld cserjék egy középső szinttel tovább tagolják a teret, felhasználási célját tekintve igen sokoldalú (szoliter, térhatároló, talajtakaró stb.) növények. A fáknak, cserjéknek klímajavító hatása van, párolgásukkal hűtik és frissítik a levegőt, különböző állatfajok élőhelye, ezzel a helyi ökoszisztéma részévé teszi kertünket. Az ültetésük nagy körültekintést igénylő folyamat, melynél az ültetés ideje, de a talajelőkészítés és az ár szempontjából is fontos tényező, hogy szabadgyökerű -, földlabdás -, vagy konténeres növény kerül-e beültetésre.
Sokan megijednek a haszonnövények fenntartásával járó feladatoktól, pedig legtöbbjüket bárki megtanulhatja kezelni. A klímánkon jól termő fajták választása esetén kevés odafigyeléssel sok örömet adnak. A gyümölcsfák a díszfákhoz hasonló pozitív hatásuk mellett, virágzásukkal elkápráztatnak és csak ki kell nyújtanunk a kezünket a gyümölcsért. A szárán beérett gyümölcs ezen kívül sokkal ízesebb és vitamindúsabb, mint a piaci társai. A tipikus vidéki kertek elmaradhatatlan málna, vagy ribiszkebokrai, de az egyéb gyümölcstermő bokrok is rendelkeznek a díszcserjékhez hasonló tulajdonságokkal és emellett még terméseikkel is elhalmoznak. A szakszerű telepítés, a kert méretéhez igazodó termet, és a növény igényei itt is döntő fontosságúak, melyek a növény egészséges fejlődését alapozzák meg. Emellett fontos a növények egyéb funkcióinak meghatározása is és az esetleges támaszték rendszer kialakítása.
A szemnek legvonzóbb a virágágyás, hiszen az évelő, egy- és kétnyári növények virágai látványosak, színesek, változatos megjelenésűek és sokszor illatosak. Könnyű kezelni őket, egyszerűbb a telepítésük is, a színek, formák, méretek, virágzási idők kavalkádja pedig lenyűgöző. A virágos részt érdemes ágyásként elkülöníteni például a füves területtől, vagy az egyéb funkciót betöltő részektől, ágyásszegéllyel határolni. A talajt takarhatjuk fenyőkéreggel, vagy kellően sűrűn ültetett növényekkel a nedvesség megtartása, illetve a gyomok távoltartása miatt. Érdemes átgondolni, hogy egynyári, vagy évelő növényeket szeretnénk-e ültetni, az ültetendő növények igényeit, az ültetendő virágok szín és forma világát és a kert többi részéhez való viszonyát.